ASM group oraz fundusz ekspansji zagranicznej zarządzany przez PFR TFI przejmują dużą niemiecką spółkę działającą na rynku dach

ASM Group, której częścią jest Gruppo Trade Service Polska Sp. z o.o., istniejąca na rynku od 20 lat czołowa polska grupa kapitałowa specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług outsourcingu i wsparcia sprzedaży oraz Fundusz Ekspansji Zagranicznej (FEZ) zarządzany przez PFR TFI przejęli niemiecką Grupę Vertikom, trzecią co do wielkości firmę z branży marketingu oraz wsparcia sprzedaży na rynku DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

Transakcja objęła zakup 91,6 proc. udziałów spółki Vertikom od dotychczasowych większościowych udziałowców przez ASM Germany GmbH, spółkę w której 50,1 proc. udziałów należy do ASM Group S.A., a 49,9 proc. do FEZ.

– Dokonana transakcja to efekt wielu miesięcy rozmów, negocjacji oraz analiz. Bardzo wiele czasu zajęła nam analiza rynku oraz działających na nim podmiotów. Rynek DACH, czyli Niemcy, Austria i Szwajcaria to jeden z najbardziej rozwijających się rynków w Europie. Nasza strategia rozwoju zakłada ciągłe rozszerzanie działalności poprzez ekspansję zagraniczną, dlatego po przejęciu włoskiej spółki Trade S.p.A stwierdziliśmy, że czymś naturalnym jest wejście właśnie na rynek DACH. Rozmowy były prowadzone z wieloma podmiotami jednak dokonana przez nas analiza wykazała, że to Grupa Vertikom będzie najlepszą inwestycją, biorąc pod uwagę atrakcyjną wycenę spółki oraz jej wysoką pozycję na rynku. Szczególnie cieszy nas to, że nasze działania zmierzające do ekspansji zagranicznej na rynku DACH zostały zauważone przez PFR TFI, zarządzające FEZ. Wsparcie tak renomowanej instytucji jest dla nas znaczącym i bardzo istotnym wyróżnieniem – skomentował Adam Stańczak, Prezes Zarządu ASM Group S.A.

– Fundusz Ekspansji Zagranicznej wspiera inicjatywy polskich firm rozpoczynających lub rozwijających działalność za granicą. Cieszy nas, że polscy przedsiębiorcy coraz śmielej wychodzą poza krajowy rynek i podejmują inicjatywy by powtórzyć swój sukces biznesowy, nawet na najbardziej rozwiniętych gospodarczo rynkach, takich jak Niemcy czy Szwajcaria. Transakcja przejęcia Vertikom przeszła pozytywnie nasz proces weryfikacji. I wpisuje się dobrze w naszą misję i politykę inwestycyjną, dlatego zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w ten projekt maksymalnie nawet 9 mln EUR– powiedziała Ewa Małyszko, Prezes Zarządu PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.W skład Grupy Vertikom wchodzi 14 spółek.

Grupa utrzymuje się w czołówce podmiotów działających w sektorze wsparcia sprzedaży, wyróżniających się kompleksowym portfolio usług wspierających strategie marketingowe skierowane do odbiorcy indywidualnego oraz biznesowego. Agencje wchodzące w skład istniejącej od 18 lat grupy kapitałowej zlokalizowane są w 10 lokalizacjach w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii.